Výhody montovaných hal oproti halám nafukovacím

Výhody montovaných hal oproti halám nafukovacím

S podzimním sychravým počasím nastává pro některé sportovní oddíly složitá situace. Zatímco při příznivém počasí lze využít jakýkoliv venkovní prostor jako tělocvičnu, za mrazu a deště je potřeba značné odolnosti sportovců. A nemusí se to týkat jen sportovců dvounohých. Na zasněžené hřiště pro agility mohou i ti čtyřnozí sportovci jen smutně koukat. Střechu nad hlavou a trochu tepla by uvítali všichni! Řešením je montovaná hala nebo hala nafukovací.

Výhody a nevýhody

Celoroční využití prostoru nabízí mnoho druhů montovaných i nafukovacích hal, které však mají svá pro a proti.

U montované haly je omezení dané tím, že se neobejdete bez vhodného místa. Pokud ho nemáte a potřebujete mít halu jen v zimě a přes léto využít prostor bez haly, asi nezbude nic jiného, než zvolit halu přetlakovou. V takové situaci jsou například malé tenisové kluby, které mají omezený počet kurtů. Každý podzim tak musejí svolat brigádu a doufat, že přijde dostatečné množství lidí a halu společně postaví. To samé je pak potřeba udělat na jaře, kdy se hala musí zase odstranit. V době, kdy nestojí, musí být někde uskladněna tak, aby se neponičila. Častá montáž a demontáž s sebou nese následek v podobě nižší životnosti opláštění oproti montovaným halám, a to až čtyřnásobně.

Přetlaková hala navíc funguje tak, že je do ní potřeba vhánět vzduch, aby udržela tvar. A to neustále. Ani vytápění přitom není zcela úsporné. Hala se vytápí teplým vzduchem. Největší teplo se tak drží u stropu, což návštěvníky haly příliš nezahřeje. Mnoho teplého vzduchu je tam tak vháněno zbytečně bez potřebného efektu. Další věcí je, že se hala nedá vyvětrat.

Proč montovaná hala?

Pokud neřešíte problém s místem, je jednoznačně lepší variantou lehká montovaná hala. Když jsme na začátku zmiňovali psí sportovce, je ideální variantou mít venkovní hřiště s parkurem a přilehlou celoročně využívanou montovanou halu, kde se může běhat přes překážky za každého počasí. Díky tomu pak třeba pořadatelé závodů nemusejí trnout hrůzou, že nevyjde počasí a závody budou muset rušit. A to nejen kvůli dešti, ale také třeba kvůli velkým vedrům.

Nejen pro psí sporty je však montovaná hala vhodná. Firma POLAK CZ se může pochlubit tím, že má na svém kontě největší plachtovou halu v České republice. Jedná se o Praga Arenu v Praze, která slouží jako okruh pro motokáry.

Železné konstrukce si vyrábíme sami, podle přání zákazníka používáme různé druhy opláštění. Vše už vyrobené převážíme přímo na místo stavby a tam dáváme dohromady.
Jaroslav Rozlívka, jednatel společnosti POLAK CZ

Jak dlouho to trvá, záleží na specifikaci. Obyčejná lehká hala s textilním opláštěním může být postavená za dva týdny.

Vždy je třeba se zákazníkem o všem důkladně promluvit a říct, jaké jsou v jeho konkrétním případě možnosti. Cílem je dojít k řešení, které je schůdné pro nás, a splní očekávání zákazníka. Zákazník popíše, co bude potřebovat, a společně vybereme, co bude pro něj vhodné.
Jaroslav Rozlívka

Úsporné řešení

Když je lehká montovaná hala postavena, už nic nebrání radosti z jejího užívání. Životnost opláštění montovaných hal od společnosti POLAK CZ je podle zkušeností z praxe kolem 25 let. Její provoz je při volbě vhodného vytápění energeticky nenáročný. Takovým jsou například plynové infrazářiče, u nichž lze nasměrovat teplo tam, kde je opravdu potřeba. 

Navíc je u montovaných hal mnoho možností, čím halu vybavit tak, aby její užívání bylo komfortní po celý rok. Například termoizolační vložka zamezí v zimě mrazu a v létě naopak vedru. Také s větráním není žádný problém díky odvětrávacím oknům.

Levnější možnost nemusí být nejlepší

Při výběru vhodné haly by neměla být cena hlavním ukazatelem. Co člověk ušetří v počátku, pak draze zaplatí na provozu. Vyšší pořizovací cena montované haly od firmy POLAK CZ oproti přetlakové hale se díky nízkým provozním nákladům rychle vrátí. Navíc je taková hala zárukou kvality díky dlouholetým zkušenostem firmy, jejíž haly stojí po celém světě. Prověřeny byly i v náročných klimatických podmínkách.

Další články z našeho blogu o halách

Přejít do blogu
Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Není bio, jako bio. Ekologické zemědělství je definováno mnoha pravidly, která určují složení a původ krmiva, zásady zdravotní péče o dobytek, celkovou ekologickou udržitelnost farmy a v neposlední řadě i způsob ustájení zvířat. A právě tomu se v článku podíváme na zoubek, tedy v našem případě spíš na paznecht.

Přečíst článek
ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

Česká republika je známá jako srdce Evropy. Jsme ale i jednou z hlavních tepen a bránou do střední Evropy. Naše geografická poloha evidentně ovlivňuje i pozici v průmyslu. Je to již 30 let od sametové revoluce roku 1989, jejíž hlavním cílem bylo vyrovnat se Evropským zemím. Obrovské rozdíly se jistě rapidně snížily, ale stejně jsme stále tak trochu chudí příbuzní.

Přečíst článek
Předchozí Následující
Nezávazná poptávka