Plachtová vs. plechová hala: Rozdíly v ceně a podobnosti ve funkcionalitě

Plachtová vs. plechová hala: Rozdíly v ceně a podobnosti ve funkcionalitě

Chcete halu, ale nevíte, jakou variantu zvolit? Porovnali jsme rozdíly, které vám usnadní rozhodování. Je plachta lepší než plech, nebo naopak? Kdy upřednostnit plech nebo zvolit kombinaci?

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Hlavní rozdíl mezi plechovou a plachtovou halou je v ceně. Plachta (PVC technická textílie) je mnohem levnější než trapézový plech. Odhadem zhruba až 3 násobně. Pokud se rozhodnete pro plechovou halu, počítejte tedy s tím, že v porovnání s plachtovou halou je na každém metru čtverečním znát rozdíl v ceně. A to ne zrovna zanedbatelný.

V naší nabídce hal najdete haly plachtové i plechové. Gró jsou pro nás obloukové plachtové haly, těch vyrábíme nejvíc. Pokud řešíme poptávku na plechovou halu, nemá typ konstrukce obloukový, ale sedlový. Plechy se samozřejmě dají dát i na obloukové konstrukce, ale musí být zkružené, což jsou další náklady na výrobu a cena roste. Proto jsou naše plechové haly se sedlovou střechou - myslíme ekonomicky.

Proč je plechová montovaná hala dražší než plachtová hala?

Samotné opláštění plechové haly je dražší a montáž celé haly je delší (tím pádem dražší). U plachtové haly jednoduše přetáhneme plachtu a je „hotovo“. U plechové haly se každý jeden panel připevňuje a šroubuje. Cenu tím pádem zvedají kotvící prvky (plechové Z nebo C profily), spojovací materiál (šrouby do trapézového plechu) a samozřejmě také čas montážníků.

Plechová hala nebo plachtová hala: co vlastně potřebuji?

Pokud potřebujete skladovou halu / zastřešení, tak nutně nepotřebujete plechovou halu z trapézového plechu. Plachtová hala svou životností 20 let je co se týká investice mnohem výhodnější. I pokud byste plachtu po 20 letech vyměnili, tak stále náklady na novou plachtovou halu a výměnu, v porovnáním s pořízením plechové haly, jsou takřka poloviční. 

Samozřejmě ale není plech jako plech. My používáme kvalitní trapézový plech, který něco stojí.

Plachta je tedy ve většině případů naprosto dostačují, případně je možné navrhnout kombinaci - plachtová střecha + plechové boční opláštění. Plachta zajistí v hale denní světlo a tím, že se sníží množství plechů, dojde k úspoře nákladů.

V jakých případech zvolit plech nebo kombinaci?

Tyto kombinované haly mohou stát i lokalitách mimo oplocené areály - přes plechovou stěnu se do haly mnohem hůř někdo dostane, než přes plachtu. Je to tedy zejména z důvodu bezpečnosti. 

Máte pozemek pro halu v opuštěném areálu? Není hlídaný/kamerovaný?
Zvolte trapézový plech po stěnách.

Montovaná plachtová hala - kombinace plech a plachta

Je v nich rozdíl? Liší se vlastnosti či specifika užívání ?

Plachta splňuje to samé co plech. Rozdíl v nich nevidíme.

Plech ani plachta nemá žádné tepelně izolační vlastnosti. K plachtám máme navíc certifikaci nehořlavosti (plech je nehořlavý taky, ale certifikace není běžně doložitelná).

Pokud se podíváme na rozdíly z pohledu kondenzace, tak plechová hala o něco déle drží teplo než plachta. Plachta reaguje na změny teplot rychleji, proto v plechových halách může docházet k větší kondenzaci, než u plachtových.

Poškozená plachta nebo plech - co je horší?

Co se týká oprav při poškození plachty nebo plechu, je vždy jednodušší zavařit roztrženou plachtu, než vyměňovat celý díl plechu. Velkou výhodou je, že plachty máme skladem. Servis je tedy takřka okamžitý (pokud se nejedná ve výjimečných případech o barvu plachty, která je nestandardní). Při objednávkách plechů v malém množství se jeho cena samozřejmě  navyšuje a je to o něco složitější proces.

Proto vždy, pokud se objeví otázky typy:

„Co když plachtu poškodíme vysokozdvižným vozíkem?“
„Co když nám plachtu nabourá auto a roztrhne se?“

Vždy radíme zvolit raději plachtu než plech. Právě z těchto důvodů.

Poškození plachtového opláštění hal

Přizpůsobte vzhled haly danému místu

Plachtové haly vyrábíme mnohonásobně více, než plechové. Jsou ale situace, kde je plech jasná volba. Pokud výstavba probíhá v areálu, kde všechny ostatní haly jsou plechové, zvolte také plechovou. S ohledem na danou lokalitu tak nová hala pochopitelně lépe zapadne do okolí.

Na halu vám vybereme takový plech, který bude s okolím ladit. Samozřejmě je možné i na plachtovou halu zvolit například stříbrnou plachtu, ale je to individuální. Sto lidí, sto chutí.

Stále ještě váháte? Ozvěte se nám. Probereme společně možné varianty a najdeme vám ideální řešení.

Štítky z našich článků

Potřebujete poradit?

Další články z našeho blogu o halách

Přejít do blogu
Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Není bio, jako bio. Ekologické zemědělství je definováno mnoha pravidly, která určují složení a původ krmiva, zásady zdravotní péče o dobytek, celkovou ekologickou udržitelnost farmy a v neposlední řadě i způsob ustájení zvířat. A právě tomu se v článku podíváme na zoubek, tedy v našem případě spíš na paznecht.

Přečíst článek
ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

Česká republika je známá jako srdce Evropy. Jsme ale i jednou z hlavních tepen a bránou do střední Evropy. Naše geografická poloha evidentně ovlivňuje i pozici v průmyslu. Je to již 30 let od sametové revoluce roku 1989, jejíž hlavním cílem bylo vyrovnat se Evropským zemím. Obrovské rozdíly se jistě rapidně snížily, ale stejně jsme stále tak trochu chudí příbuzní.

Přečíst článek
Předchozí Následující
Nezávazná poptávka