Průvodce: Jak získat dotace na výstavbu montované haly či stanu

Průvodce: Jak získat dotace na výstavbu montované haly či stanu

Kdo se neptá, nic se nedozví ... to platí i v případě dotací. A jelikož tady nejde jen o informace, ale především o nemalé finanční částky, ptejte se. Vhodně a na správných místech. Vyplatí se to.

„Obec nemá ani chodník, ale prachy na 2 luxusní stany má.“ Tyto rozhořčené výroky si jistě užívá spousta starostů a zaměstnanců městských úřadů. Dotace, dotace, dotace … nikdy nekončící kolečko a jedna důležitá otázka - kdo a kdy má nárok na dotaci na montovanou halu či stan?

Zjistěte si, jaké dotace jsou aktuálně v nabídce

Vždy je potřeba vědět, jaký je aktuálně vypsaný dotační titul. V roce 2010-2014 šlo například o titul s názvem Sounáležitost občanů v malých obcích a každá obec si mohla o dotaci na stanovou halu zažádat. Aby se lidé sdružoval, pořádali se více akce pro veřejnost a prostě to žilo.
Pamatujeme si také dotační titul s názvem Příhraniční spolupráce, kdy obce na hranicích se Slovenskem a Německem pořizovali stany jak blázniví.

Je ale potřeba zmínit, že dotace je vždy určená na konkrétní účel. Je na stan, musí být využitá na stan. V praxi pak dochází třeba k takovým paradoxům, jako je právě chybějící chodník. Lidé nechápou, že některé peníze prostě nejde utratit jakkoliv. Ale rozumím, že na první pohled to vypadá komicky.

Kde získat o dotacích na stany/haly potřebné informace?

Většinou toho ví hodně tzv. MASKY, neboli „místní akční skupiny“. Jsou z dané oblasti, mají přehled, dokážou skvěle poradit. Těchto skupin je opravdu hodně a není těžké se na ně obrátit. zapátrejte tedy ve své okolí, určitě nebude dlouho trvat, než najdete, co nebo koho hledáte. Další info o dotacích získáte na krajských úřadech, které dotace vypisují. 

Dotační tituly se mění, vypisují se průběžně, buď ze strany krajského úřadu nebo od Evropské unie. Je potřeba tedy řešit vše podle aktuálnosti titulů.

Trvalé dotace na sport a zemědělství

Mimo to, že se průběžně vypisují nové a nové dotace, které je potřeba si pohlídat, existují i tzv. trvalé tituly. Jde například o dotace na zastřešení sportovišť a nebo zemědělství. O dotaci na výstavbu haly můžete v těchto případech žádat celoročně, bez omezení. Ale pozor, i to má svá pravidla. 

Trvalý titul Podpora mladých zemědělců je určen pro zemědělce do 40 let a investici do montované haly či stanu nad 1 mil Kč. Dotace jsou schvalovány účelově, měsí se podle toho, kdo dotaci vypisuje. Podmínkou jsou třeba také minimálně 3 srovnatelné cenové nabídky (plachta bílá - bílá a ne bílá - šedá, stejné rozměry atd.) a realizovaná hala/stan musí poté splňovat všechny uvedené náležitosti. Jednou z nich je například to, že stavba musí být označena cedulkou „Stavba financována z dotačního titulu“. 

Zjišťujte, vyhledávejte, ptejte se - a dotace je vaše

Dotace jsou tedy vypsány trvale a je to o tom, dostatečně se informovat, zda na ni máte nárok či nikoliv. Dotace na výstavbu hal se dají různě kombinovat. I to spoustě podnikatelům umožní na dotaci si „sáhnout“. Ale podstatné je především to, jaké dotace jsou vypsané a na co se dají čerpat.

V roce 2023 byly vypsané dotace na podporu cyklistiky, kdy šlo o odpočívárny na cyklostezkách. Setkali jsme se i se zákazníky, kteří řešili rozšíření prostor pro školu v rámci dotace na venkovní učebny.

I my pravidelně vypsané dotace procházíme. Čteme dotační noviny - chceme být v obraze a vědět co možná nejvíc informací. Poradit vám. Dokážeme vám tedy s dotacemi poradit.

Kde čerpat další informace o dotacích?

www.irop.gov.cz 

www.dotace.eu

www.dotaceeu.cz

www.jaknadotace.cz

www.prehleddotaci.cz

www.dotacnipruvodce.cz

zelená linka 800 260 500

Plánujete výstavbu haly nebo stanu a zajímá vás, jestli máte nárok na dotaci?
Zavolejte nám, společně probereme aktuální možnosti. Předáme vám aktuální informace, případně nasměrujeme, kam dál.

Štítky z našich článků

Potřebujete poradit?

Další články z našeho blogu o halách

Přejít do blogu
Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Není bio, jako bio. Ekologické zemědělství je definováno mnoha pravidly, která určují složení a původ krmiva, zásady zdravotní péče o dobytek, celkovou ekologickou udržitelnost farmy a v neposlední řadě i způsob ustájení zvířat. A právě tomu se v článku podíváme na zoubek, tedy v našem případě spíš na paznecht.

Přečíst článek
ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

Česká republika je známá jako srdce Evropy. Jsme ale i jednou z hlavních tepen a bránou do střední Evropy. Naše geografická poloha evidentně ovlivňuje i pozici v průmyslu. Je to již 30 let od sametové revoluce roku 1989, jejíž hlavním cílem bylo vyrovnat se Evropským zemím. Obrovské rozdíly se jistě rapidně snížily, ale stejně jsme stále tak trochu chudí příbuzní.

Přečíst článek
Předchozí Následující
Nezávazná poptávka