Obloukové haly - na skladování i sport

Obloukové haly - na skladování i sport

Jaké jsou možnosti při návrhu a výstavbě obloukových hal? Jaké je jejich nejčastější využití, základní vlastnosti a jak dlouhá je životnost konstrukce i opláštění? Je zapotřebí stavební povolení? Sepsali jsme to nejdůležitější, co by vás ohledně výstavby obloukových hal mohlo zajímat.

Velmi univerzálním typem montované haly, která může sloužit v podstatě na cokoliv, je oblouková hala. Pokud bychom ale měli být konkrétnější, tak nejčastější využití nachází v průmyslu jako prostor ke skladování. Pokud potřebujete uskladnit materiál pro výrobu nebo už hotové výrobky, oblouková plachtová hala vám bude na tyto účely skvěle vyhovovat.

Haly s obloukovou střechou se využívají také pro zastřešení sportovišť. Je ale potřeba myslet na to, že hala nemá žádné tepelně izolační vlastnosti a slouží tak pouze k prodloužení sezóny, např. na multifunkčním hřišti. Nebavíme se tu tedy o klasické sportovní hale.

Své využití najde také v zemědělství, kde se staví oblouková hala pro skot nebo na seno. Může sloužit i k parkování zemědělské techniky.

 

Oblouková hala UT

Konstrukce obloukové haly UTS

 

Základní vlastnosti obloukové plachtové haly

 • délka, šířka i výška na míru
 • kvalitní certifikované opláštění
 • barevnost dle palety RAL
 • montáž vč. servisu

Každý obor je jiný a má svá určitá specifika. Stejně tak i každá firma má jiné požadavky a možnosti. S těmi si ale my dokážeme hravě poradit. Jako výrobce montovaných hal máme takřka neomezené možnosti a můžeme výrobu vždy přizpůsobit konkrétní zakázce na míru.

Pokud se zaměříme na rozměry samotné haly, jsou velmi variabilní. Závisí buď na prostorových možnostech areálu, finančních možnostech investora či legislativních možnostech (v případě, že se řeší odstupové vzdálenosti). Haly, které vyrábíme, jsou vždy na zakázku a rozměry se tak téměř vždy liší.

Návrh haly na míru

Stačí vám výška haly 2 m, protože s ohledem na sortiment nemůžete stohovat palety?
Nebo naopak potřebujete výšku 7,5 m, protože zboží stohovat můžete a do haly plánuje regálový systém?

Navrhneme a vyrobíme vám halu přesně tak, jak potřebujete.

Montovaná oblouková hala

Jaká je povrchová úprava konstrukce obloukových hal?

Ocelové konstrukce hal jsou opatřeny ochrannými nátěry a v případech zvýšené ochrany je opatřena zinkováním. Tam, kde jsou kladeny zvýšené nároky na požární odolnost nosné konstrukce, je konstrukce opatřena speciálním protipožárním nátěrem.

Oblouková hala

Jaká je životnost haly?

Na montované haly dáváme záruku na dílo týkající se konstrukce včetně opláštění. Standardně se jedná o lhůtu 48 měsíců. Co se týká plachty na obloukovou halu - vždy od nás uslyšíte to samé, životnost opláštění je minimálně 15-20 let, životnost konstrukce je v řádech desítek let.

„Firma POLAK CZ funguje 30 let a zatím jsme opláštění měnili jen jednou. Plachty a jejich vlastnosti samozřejmě v průběhu let prošly dalším vývojem, takže se dá očekávat, že vydrží mnohem víc, než uvádíme. Zkušenosti z praxe nám to jen potvrzují. „

                                                                               Vojtěch Svoboda – obchodní manažer

Oblouková hala na seno

Stavební povolení – ano nebo ne?

Variant je více, většinou je však potřeba buď klasické stavební povolení nebo ohláška. Rozhodnutí záleží na místně příslušném stavebním úřadě, který rozhoduje na základě svého uvážení a vždy záleží na velikosti stavby.

Při stavbě obloukové haly na ohlášku (dočasná stavba na 3 roky) buď musí vlastník po uplynutí dané doby projít procesem stavebního povolení nebo stavbu trvale odstranit. Dříve bylo možné ohlášku prodlužovat, dnes už to možné není. Z hlediska náročnosti vyřízení je momentálně rozdíl mezi vyřízením ohlášky a stavebním povolením v podstatě zanedbatelný. Proto pokud to okolnosti umožňují, je lepší vše vyřídit rovnou na začátku.

Zajímá vás více informací? Najdete je přehledně v tomto článku.

Oblouková hala na skot

Oblouková hala a její cena?

Cena haly se nepřepočítává na metry čtvereční. To bohužel nejde, proto neexistuje žádná vzorová tabulka, podle které by bylo možné si laickým okem cenovou nabídku vypočítat. Konečná cena haly se reálně odvíjí nejen od rozměrů, ale svou roli zde hraje také sněhového zatížení pro danou oblast, stejně tak zatížené větrem, které je potřeba při návrhu zohlednit, nebo vybavení haly (elektroinstalace, sekční vrata atd.)

Máte zájem o nezávaznou cenovou nabídku? Ozvěte se nám.

Oblouková skladovací hala

Jak vybrat dodavatele obloukové haly?

Soustřeďte se zejména na:

 • reference
 • certifikace
 • jak funguje na trhu (jde o výrobce nebo překupníky)
 • záruční / pozáruční servis
 • variabilita haly (je možné si rozměry přizpůsobit nebo jde o typizovanou výrobu)
 • montáž (bez montáže, kompletní montáž, šéfmontáž)
 • cena

Štítky z našich článků

Potřebujete poradit?

Další články z našeho blogu o halách

Přejít do blogu
Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Není bio, jako bio. Ekologické zemědělství je definováno mnoha pravidly, která určují složení a původ krmiva, zásady zdravotní péče o dobytek, celkovou ekologickou udržitelnost farmy a v neposlední řadě i způsob ustájení zvířat. A právě tomu se v článku podíváme na zoubek, tedy v našem případě spíš na paznecht.

Přečíst článek
ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

Česká republika je známá jako srdce Evropy. Jsme ale i jednou z hlavních tepen a bránou do střední Evropy. Naše geografická poloha evidentně ovlivňuje i pozici v průmyslu. Je to již 30 let od sametové revoluce roku 1989, jejíž hlavním cílem bylo vyrovnat se Evropským zemím. Obrovské rozdíly se jistě rapidně snížily, ale stejně jsme stále tak trochu chudí příbuzní.

Přečíst článek
Předchozí Následující
Nezávazná poptávka