Plechové sklady: jak vybrat ten správný a kdy raději zvolit plachtu

Plechové sklady: jak vybrat ten správný a kdy raději zvolit plachtu

Jaký je trend v oblasti výstavby průmyslových hal a skladových hal? Montované plechové sklady a plachtové haly dominují. Víme proč a víme i to, pro kterou variantu se konkrétně VY máte rozhodnout. 

Při plánování nového skladovacího prostoru nebo průmyslového komplexu je volba správného typu haly zásadní. Mezi dvěma hlavními možnostmi, plechovou a plachtovou halou, může být rozhodování obtížné, zejména pokud neznáte všechny jejich výhody a nevýhody. Zaměříme se proto na rozdíly mezi těmito dvěma typy hal a důvody, proč by mohla být plachtová hala atraktivnější volbou pro vaše potřeby. Možná se to tak na první pohled nezdá, ale opak je pravdou.

  • Potřebujete skladovací halu?
  • Jako nejlepší varianta se vám zdají plechové sklady?
  • A víte, proč zrovna plechové? V čem jsou lepší, než ostatní?
  • Víte, co vlastně hledáte? 
  • Máte dostatek informací o tom, kterou halu zvolit?
  • Nebo prostě jen volíte to, co máte ve svém okolí a čerpáte ze zdrojů „jedna paní povídala“?

Uvědomte si, co vlastně potřebujete. 
Pojdmě si ujasnit - CO, PROČ , JAK a ZA KOLIK. 

Plechové sklady POLAK CZ

4 nejdůležitější otázky, které si při volbě plechového skladu musíte položit

1. Cena a ekonomická efektivita

Jedním z nejvýraznějších rozdílů mezi plechovou a plachtovou halou je cena. Plachtová hala je obvykle výrazně levnější než alternativa plechového skladu. A to důsledkem použití odolných textilních PVC materiálů namísto kovu pro opláštění konstrukce střechy a stěn. Tyto materiály jsou cenově dostupnější a instalace plachtové haly obvykle vyžaduje méně pracovních sil a času, což dále snižuje náklady.

Samostatnou kapitolou je pak životnost haly. Plachtové zastřešení je dnes natolik kvalitní, že odolá bez problémů i 20-30 let. V porovnání s náklady na plech, tak i při výměně plachty po určitém čase, jste na zhruba polovině nákladů, než u plechu. To už jsou celkem slušně ušetřené peníze, co myslíte?

2. Flexibilita a pohodlí

Plachtové haly jsou také známé svou flexibilitou. Jejich konstrukce umožňuje snadnou demontáž a přesunutí na jiné místo, což je výhodné pro případné změny využití pozemku nebo potřeby rozšíření. Navíc, díky lehkým materiálům, jsou plachtové haly snadno přizpůsobitelné různým velikostem a tvarům. Oproti tomu plechové sklady už tak moc variabilní nejsou. Ano, dá se rozšiřovat, ale napojení plechových panelů a případné úpravy na konstrukci jsou náročnější (cena se opět šplhá nahoru mnohem rychleji, než u plachty, pozor na to).

3. Údržba a opatrnost

I když plechové sklady mohou nabídnout větší odolnost proti extrémním povětrnostním podmínkám, vyžadují častější údržbu a opravy. Plechové povrchy jsou náchylnější k rezivění a poškrábání, což může vést k dlouhodobějším nákladům na údržbu. Na druhou stranu, plachtové haly vyžadují méně údržby, přičemž materiály používané pro jejich výrobu jsou také velmi odolné vůči povětrnostním vlivům a UV záření.

U plachtových hal do návrhu vždy zahrnujeme zatížení sněhem a díky tomu je konstrukce vždy navržena přesně pro danné místo výstavby. Přesně do těch podmínek, do kterých vy konkrétně potřebuje, aby je hala „ustála“. A je jedno jestli jde o vysoké zatížení sněhem v horských oblastech, nebo extrémní nápar větru na letišti v Afghánistánu. Možnost přizpůsobit konstrukci haly terénu a dané oblasti je při výstavbě zcela zásadní. Myslete na to.

4. Estetika a design

Při rozhodování o typu haly může hrát roli také estetický faktor. Plechové sklady mají obvykle průmyslový vzhled, který může být vhodný pro některé průmyslové a komerční areály. Naopak, plachtové haly nabízejí větší variabilitu v designu a mohou být lépe přizpůsobeny okolní krajině nebo estetickým preferencím. Jedná se především o potisk plachty v libolném provedení. 

Na co se často zapomíná je také to, že u plechových hal je nezbytně nutné řešit více osvětlení - tím pádem i vyšší energie na provoz. Plechový sklad totiž nepropustí světlo, jako plachtová hala. Sklady z konstrukce s plachtovou střechou propouští do haly světlo přirozeně. Svítit si tedy budete muset jen v noci, nebo přes zimu, kdy je světla málo. Rozhodně ale ne celoročně, jako je to v případě plechových skladů.

Potřebuji poradit

Montované haly z trapézového plechu POLAK CZ

Jak vlastně vypadá plechový sklad?

Možná vás překvapí, stejně jako nás, že pro každého se pod pojemem „plechový sklad“ skrývá něco zcela jiného. Plechové sklady mohou být malé buňky o velikosti např. 5x3/6x3 m, které objendáte přes e-shop, kurýr je přiveze, vy složíte a používáte jako malý sklad. Pro nás je plechová sklad prostě plechová hala o šířce minimálně 8 m. Ty malé u nás nenajdete.

Co si pod tímto pojmem představujete vy? Je to pro vás malá budka či garáž, nebo něco většího?

Plechové sklady POLAK CZ

Vyrábíme plechové sklady na míru

Pokud potřebujete sklad větší velikosti, který je pro vaše podnikatelské záměry ideální a chcete mít halu z poctivých materiálů, díky kterým nebudete muset dalších minimálně 20 let řešit jakýkoliv problém a závady, zvolte POLAK CZ. Vyrobíme vám plechový sklad na míru.

Pokud se přece jenom rozhodnete pro plech, tak stejně jako v jiných případech se jedná o ocelovou konstrukci. Jen na opláštění není zvolená plachta ale plech. Na výběr je pousta profilací i spousta barevných možností. Pozinkovaný plech, jednoduchý plech, nebo konkrétní barva dle vzorníku RAL. Haly jsou většinou doplněné o okapový systém, což u plachtových není.

Vyrábíme plachtové haly, plechové haly, ale i jejich kombinace. Můžeme vše 100% přizpůsobit tak, aby to dávalo smysl. Ekonomicky i funkčně.

Už víte, co vlastně hledáte? Nebo stále váháte?
Při plánování projektu je vhodné vše konzultovat s odborníky, kteří vám pomohou vybrat ten správný typ haly pro vaše individuální potřeby.
Oslovte nás, poradíme vám podle toho, co vy sami opravdu potřebujete.
Ne podle toho, co právě chceme prodat.

Chci konzultaci ohledně skladu

Štítky z našich článků

Potřebujete poradit?

Další články z našeho blogu o halách

Přejít do blogu
Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Není bio, jako bio. Ekologické zemědělství je definováno mnoha pravidly, která určují složení a původ krmiva, zásady zdravotní péče o dobytek, celkovou ekologickou udržitelnost farmy a v neposlední řadě i způsob ustájení zvířat. A právě tomu se v článku podíváme na zoubek, tedy v našem případě spíš na paznecht.

Přečíst článek
ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

Česká republika je známá jako srdce Evropy. Jsme ale i jednou z hlavních tepen a bránou do střední Evropy. Naše geografická poloha evidentně ovlivňuje i pozici v průmyslu. Je to již 30 let od sametové revoluce roku 1989, jejíž hlavním cílem bylo vyrovnat se Evropským zemím. Obrovské rozdíly se jistě rapidně snížily, ale stejně jsme stále tak trochu chudí příbuzní.

Přečíst článek
Předchozí Následující
Nezávazná poptávka