Jaký zvolit tvar konstrukce u montované haly?

Jaký zvolit tvar konstrukce u montované haly?

Váháte, zda u haly zvolit obloukový nebo sedlový tvar střechy? Jaké jsou výhody jednotlivých typů? Které jsou oblíbenější a proč? Poradíme vám, na čem při výběru tvaru konstrukce montované haly opravdu (ne)záleží.

Podle čeho vybírat tvar konstrukce? Na čem při výběru záleží?

Vzhled až na druhém místě - při návrhu konstrukce haly jde převážně o statiku. To je bod číslo jedna a na ten je potřeba klást největší důraz. Hala musí být samozřejmě pěkná na pohled, ale hlavně musí něco vydržet. Bezpečnost především.

Oblouková nebo sedlová střecha haly?

Pokud se podíváme např. na řešení skladových hal a samotný rádius obloukové a sedlové střechy, tak oblouková hala nabízí mnohem větší kapacitu na skladování. Pokud tedy řešíte pro potřeby skladování každý metr, bude zřejmě tento typ konstrukce pro vás jasnou volbou, jelikož při porovnání hal se stejnou výškou stěn nabízí oblouková hala prostoru daleko víc. Je také vzdušnější.

Pro spoustu zákazníků je obloukový tvar konstrukce lákavější z toho důvodu, že se na střeše méně drží voda a sníh. Důležité je ale zmínit, že plachta na obloukovou halu má úplně stejné vlastnosti jako plachta u střechy sedlové. Jde tedy často jen o „lepší pocit“ majitele. 

Oblouková nebo sedlová střecha haly?

Typ konstrukce haly má vliv i na kotvení - proč?

Není pevně dáno, že skladová hala musí mít obloukový tvar a jiná vždy sedlový tvar. Je to o tom, že v podstatě oblouk jinak přenáší síly do podloží a jsme halu schopni kotvit až do šířky 36 m pouze na zpevněném podloží, respektive štěrkovém podloží nebo stávající asfaltovou plochu. Pro tuto halu není přímo potřeba dělat betonové patky nebo pasy. Kdežto u hal o velikosti 25 m a sedlovou konstrukcí, tak tam už s větší pravděpodobností statik bude chtít betonový pas nebo patky. 

V rámci obloukové střechy se tedy síly eliminují do podloží tak, že váha působí jako celek. Kdežto u sedlové konstrukce jsou převážně jednotlivé sloupy, které působí bodově a konstrukce do A se snaží prolomit a rozevřít. Oblouk nám dovoluje jít do slabší profilace, než v případě sedlové konstrukce. Vždy ale samozřejmě záleží na dané velikosti a sněhové zátěži. 

U některé haly nemusí být rozdíl mezi obloukovou a sedlovou konstrukcí téměř žádný, někde může být rozdíl poměrně markantní (např. u vysoké sněhové oblasti).

Obloukový typ konstrukce je ze statického hlediska výhodnější než sedlová konstrukce.

Ocelová konstrukce haly - vždy na míru

Sedlové konstrukce jsou na výrobu jednodušší, odpadá proces zakružování (ohýbání). I přesto, že je výroba obloukové haly náročnější (z pohledu nutnosti ohýbání profilů), drtivá většina ocelových hal od nás z výroby odchází v obloukovém provedení. Tento typ haly má i větší historii, byly v minulosti rozhodně více využívané.

Jejich výhodou je právě i to, že není vždy nutné upravovat stávající povrch (betonování). 

Pokud si zákazník z jakéhokoliv důvodu přeje střechu sedlovou, samozřejmě halu navrhneme podle jeho představ. Může to být například z architektonického hlediska, aby hala lépe zapadla do okolí a seděla více do celkového konceptu areálu.

Jsme výrobci, přizpůsobíme tedy řešení vždy individuálním požadavkům.

A jaké jsou možnosti u lehké stanové konstrukce?

U hliníkových konstrukcí hal se převážně volí varianta sedlové střechy. Hliníkové profily se moc často nezkružují, jelikož u nich může docházet k různým deformacím. U stanových hal nemá konstrukce takový vliv na kotvení, protože tyto haly jsou lehčí a převážně do nižších sněhových oblastí.

Při návrhu hliníkové konstrukce zákazníkům proto standardně nabízíme střechu sedlovou, ale pokud by bylo potřeba, při vhodném zvolení profilu a rádiusu dokážeme zkružit i hliník a dodat atypickou stanovou konstrukci. Vlastní výroba nám to umožňuje.

Stále váháte nad tím, jaký typ konstrukce haly zvolit?
Ozvěte se nám, projdeme s vámi možnosti i jejich výhody a nevýhody.

Štítky z našich článků

Potřebujete poradit?

Další články z našeho blogu o halách

Přejít do blogu
Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Příbytek, nábytek, ...dobytek! Jak na ustájení zemědělských zvířat v ekologickém chovu

Není bio, jako bio. Ekologické zemědělství je definováno mnoha pravidly, která určují složení a původ krmiva, zásady zdravotní péče o dobytek, celkovou ekologickou udržitelnost farmy a v neposlední řadě i způsob ustájení zvířat. A právě tomu se v článku podíváme na zoubek, tedy v našem případě spíš na paznecht.

Přečíst článek
ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

ČR jako sklad a montovna Evropy? Montované haly místo pole.

Česká republika je známá jako srdce Evropy. Jsme ale i jednou z hlavních tepen a bránou do střední Evropy. Naše geografická poloha evidentně ovlivňuje i pozici v průmyslu. Je to již 30 let od sametové revoluce roku 1989, jejíž hlavním cílem bylo vyrovnat se Evropským zemím. Obrovské rozdíly se jistě rapidně snížily, ale stejně jsme stále tak trochu chudí příbuzní.

Přečíst článek
Předchozí Následující
Nezávazná poptávka